Ulusal Sempozyumlar

İSTANBUL TÜRK OCAĞI VE TÜRKSOY İŞBİRŞĞİYLE “BAĞIMSIZLIĞIN 30. YILINDA TÜRK CUMHURİYETLERİ SEMPOZYUMU” GERÇEKLEŞTİRİLDİ

22 Aralık 2021

20-21 Aralık 2021’de İBB Fatih Kültür Merkezi’nde alanında uzman akademisyenlerin katıldığı sempozyumumuzda kültür, gelenek, görenek ve milli özelliklerine sahip çıkarak günümüze kadar yaşatmayı başaran Türk Cumhuriyetlerimizin; Kazakistan, Azerbaycan, Özbekistan, Kırgızistan ve Türkmenistan’ın 30. yıl bağımsızlıkları boyunca tarihsel sürecinde milli perspektifler, eğitim, küreselleşme ve Türk dünyası, Karabağ Zaferi, Türk devletleri iç ve dış politikası, Çin ve Rusya ile ilişkiler, Türk devletlerinin gelecekleri, toplumsal yapı ve kültürel miraslar gibi konular üzerine müzakere edildi.

Devamını Oku

Sempozyum : İstiklâl Savaşında Nesib Bey Yusufbeyli Yolu

01 Temmuz 2021

PDF İçin tıklayınız

Azerbaycan İlahiyat Enstitüsü ve Azerbaycan Türk Ocağı'nın müşterek düzenlediği "İstiklâl Savaşında Nesib Bey Yusufbeyli Yolu" konferansı 3 Eylül 2021 Saat 11.00'da Bakü'de  İstanbul Türk Ocağı Başkanı Cezmi Bayram'ın açılış konuşmasıyla gerçekleşecektir. 

PROGRAM AKIŞI
Azərbaycan Respublikasının və Türkiyə Respublikasının Dövlət himnlərinin səsləndirilməsi
PLENAR İCLAS

11:00 – 11:35 Moderator: f.f.d., dos. İlkin Əlimuradov – Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu Dillər və ictimai fənlər kafedrasının müdiri

AÇILIŞ KONUŞMALARI
11:00 – 11:05  i.f.d. Aqil Şirinov – Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun rektoru
11:05 – 11:10 t.f.d. Akif Aşırlı – Azərbaycan “Türk Ocağı”nın başqanı
11:10 – 11:15 Cahit Bağçı – Türkiyə Respublikasının Azərbaycan Respublikasındakı Fövqəladə və Səlahiyyətli Səfiri
11:15 – 11:20 Qənirə Paşayeva – millət vəkili
11:20 – 11:25 f.f.d. Fazil Mustafa – millət vəkili
11:25 – 11:30 i.f.d. Ceyhun Məmmədov – millət vəkili
11:30 – 11:35 Dr. Cezmi Bayram – Türk Ocaqları İstanbul Şöbəsinin müdiri

Devamını Oku

Mütarekeden İstiklale 1921 Yılında Milli Mücadele

05 Haziran 2021

15 Haziran 2021 Bildiri Özetlerinin Son Gönderilme Tarihi

25 Haziran 2021 Kabul Edilen Özetlerin Duyurulması

25 Eylül 2021 Tebliğ Tam Metinlerinin Teslimi

7-8 Ekim 2021 Sempozyum Gerçekleştirme Tarihi

Devamını Oku

Sykes Picot nun Yüzüncü Yılında Türkiye ve Ortadoğu Sempozyumu

09 Şubat 2016

 

Türk Ocakları İstanbul Şubesi, 12-13 Mayıs 2016 tarihlerinde İstanbul Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü ile müşterek olarak "" başlıklı bir sempozyum düzenleyecektir.

Devamını Oku

İSDUM

09 Aralık 2015

Devamını Oku

AVRASYA’DA TÜRK DİLİ ve TARİHİ EĞİTİMİ

23 Mayıs 2013

Türk Ocakları ile Marmara Üniversitesi'nin ortaklaşa düzenledikleri Avrasya'da Türk Dili ve Tarihi Eğitimi Uluslararası Sempozyumu geniş bir katılımla başladı. 

Marmara Üniversitesi Göztepe Yerleşkesi'nde düzenlenen “Avrasya'da Türk Dili ve Tarihi Eğitimi Uluslararası Sempozyumu”na; Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Marmara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Zafer Gül, Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşayeva, Türk Ocakları İstanbul Şubesi Başkanı Cezmi Bayram ile çok sayıda bilimadamı ve üniversite öğrencisi katıldı. 

Devamını Oku

BÜYÜK TÜRKİYE

24 Aralık 2011

  Türk Ocaklarının kuruluşunun 100. yıldönümü vesilesi ile Türk Ocağı İstanbul şubesince düzenlenen “Büyük Türkiye’ye Doğru” sempozyum serisinin dördüncüsü, Başbakan Yardımcısı Sayın Ali Babacan’ın katılımları ile 24 Aralık 2011 tarihinde İstanbul Ticaret Odası’nda gerçekleştirildi.

   Üç oturum halinde düzenlenen sempozyumun açılışını “Başlangıçta korumacı bir iktisadi anlayış vardı. Milli İktisat Politikası arzu edildi. Ama bugün artık onlar gereken sonucu verdi ve belli bir büyüklüğe ulaştık. Şimdi artık Türk müteşebbisinin, ilim âleminin, teknoloji üretenlerin hedefi, yeni, büyük markalar ortaya çıkarmak olmalıdır. Artık, hepimiz sadece Türkiye için değil, bütün dünya için düşünen, bütün dünya için üreten, bütün dünya için gayret gösteren bir insan olmalıyız, fert olmalıyız. Dünyanın bugün geldiği noktada, kan var, gözyaşı var, adaletsizlik var. Ama bizim tecrübemizde insanı eşref-i mahlûkat sayan bir anlayış, insanı her şeyin merkezine oturtan bir anlayış var ve bu anlayışa insanlığın ihtiyacı var. Ümit ediyorum ki, kısa zamanda bu tecrübe, sistemleştirilip insanlığın önüne bir model olarak konulacaktır. Bu toplantıların maksadı odur.” sözleri ile başlayarak yapan İstanbul Şubesi Başkanı Dr. Cezmi Bayram’ın ve Türk Ocaklarını sadece bir sivil toplum örgütü olarak görmenin büyük bir eksiklik olacağını, Türk Ocaklarının varlığı ve faaliyetlerinin, millî şuurun toplumsal yaşamdaki en belirgin ve en güçlü örneği olduğunu vurgulayan İstanbul Ticaret Odası adına konuşmasını yapan Yönetim Kurulu Başkan Vekili Sayın Dursun Topçu’nun ardından, kürsüyü, Başbakan Yardımcısı Sayın Ali Babacan devraldı.

Devamını Oku

Sosyal Alanımız

Sosyal Alanlarımızı Takip Edebilir, Bizden Anında Haberdar Olabilirsiniz

Etkinlik Sitelerimiz

www.millimefkuremektebi.com/

Doğumunun 110. Yılında Şehriyar

ETKİNLİĞE DAVET Doğumu'nun 110. Yılında ŞEHRİYAR Türk dünyasının, özellikle de Azerbaycan sahas

Almanyanın Kararını Şiddetle Kınıyoruz

Almanya'nın Kararını Şiddetle Kınıyoruz Sözde dost ve müttefik bir ülke olan ve Birinci Cihan Ha

TÜRK DÜNYASININ AKSAKALI NURSULTAN NAZARBAYEV SEMPOZYUMU

TÜRK DÜNYASININ AKSAKALI NURSULTAN NAZARBAYEV SEMPOZYUMU     TARİH: 25 Kasım 2021 YER: İstanbul