Rütbesiz Bir Mareşal Galip Erdem

Türk Ocakları İstanbul Şubesi’nin geleneksel Cuma sohbetlerinde 16 Mart 2018 akşamı Türk Milliyetçiliğinin en önemli isimlerinden Galip Erdem, vefatının 21. yılında anıldı.

Anma programının ilk konuşmacısı bir zamanlar Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün danışmanlığını da yapan Erşad Hürmüzlü idi. Hürmüzlü, Galip Erdem’in milliyetçiliğinin Türkiye ile sınırlı olmadığını, Galip Erdem’in Türkiye dışındaki Türkler -özellikle Irak Türkleri- ile yakından ilgilendiğini belirtti ve buradan yola çıkarak onun Turancılığına değindi. Erşad Hürmüzlü, Galip Erdem’in milliyetçilik davasına çok büyük önem verdiğini ve davayı Ağrı Dağı’nın tepesine çıkarmak için uğraşmak gerektiğini düşündüğünü söyledi. Ancak Galip Erdem’e göre Ağrı Dağı’nın tepesine çıkan milliyetçilerdir ve milliyetçilik dağın eteklerinde kalmıştır.

Galip Erdem’in hem yakın arkadaşlığını hem de ortaklığını yapan Avukat Şerafettin Yılmaz ise anma programının ikinci konuşmacısıydı. Şerafettin Yılmaz, hatıralarıyla bizlere Galip Erdem’in yüce şahsiyetini aktardı. Av. Yılmaz, konuşmasına Galip Erdem’in nasıl vefalı ve yardımsever bir insan olduğunu anlatarak başladı. Onun yardımseverliğini şu sözlerle dile getirdi: “Galip ağabey 12 Eylül’ü kendisine bir görev edindi. Tutuklanan bütün milliyetçilerin ailelerine destek olmak için gördüğü herkesten para istedi, yardım topladı, borç aldı ve onları yalnız bırakmadı.” Yılmaz, bu sözlerinden sonra Galip Erdem’in nasıl güçlü bir hafızaya sahip olduğunu ise olimpiyatlarda madalya kazananları dahi unutmadığını belirterek anlattı.

Galip Erdem’in bir diğer yakın arkadaşı Acar Okan ise Galip Erdem’in hayatı ve insanları nasıl iyi okuduğunu, mizaha ve gençliğe verdiği önemi anlattı. Acar Okan sözlerine Galip Erdem’in hayatı özetleyen ve hayatta insana yardımcı olacak teorilerinden bahsederek başladı. Daha sonrasında ise Galip Erdem’e meşhur bir tabloyu ters asması sebebiyle çok takıldığını ve kendisinin bu tarz olaylara hiç alınmadığını sözlerine ekleyerek konuşmasını tamamladı.

Büyük dava adamı Galip Erdem’in ruhu şad olsun.