TÜRKİYE’NİN FIRSATLARI VE TEHLİKELER

İstanbul Türk Ocağı 100. Yıl Sohbetleri  kapsamında   17 Ocak Cuma günü saat 18.00’de ‘’ Türkiye’nin Fırsatları ve Tehlikeler ”  konulu bir panel  düzenlendi.

İstanbul Türk Ocağı konferans salonunda gerçekleştirilen panel , İstanbul  Türk Ocağı  Başkanı Dr. Cezmi Bayram’ın açılış konuşmasıyla başladı.

Panelde Prof. Dr. Cemal Zehir ,  “ Türkiye hakimiyet noktasında bulunmaktadır. Türkiye eski dünyanın tam kalbinde yer almaktadır.” dedi.  Strateji’nin  artık planlanamadığına dikkat çeken Zehir ,  özetle şunları söyledi : “  Strateji ; zamana , koşullara , imkanlara göre  değişmekte kendini yeniden  yaratmaktadır. Yeni stratejik yönetim mantığı, şu şekilde olmaktadır , ‘ Geleceği Yarat , Kendini yeniden yarat , Mükemmelleş’  “

Devletlerin kendi yapılanmalarını koşullara uygun bir şekilde ve ileri hedefler oluşturarak devam ettirmesi gerektiğine de değinen Zehir , “ Sovyetler 1991 yılında dağıldı. Putinle birlikte Rusya  yeniden yükselişe geçti. Putin , yeniden yapılandırmayı başarmıştır. “ dedi.

Devletin yapması  gereken  stratejik  düşünerek “ Stratejik Yön” ya da “ Stratejik Niyet “ olduğunu belirten Zehir ,  şunları ifade etti : “ Siz millet olarak nereye varmak istediğinize  karar verirsiniz.  Verdiğiniz kararın içini yolda giderken doldurursunuz. İstediğiniz yere doğru ilerlerken , dünyada hiçbir şey sabit kalmayacaktır.”

“ KOŞULLAR HIZLI DEĞİŞİYOR , ANLIK HAREKET ETMELİYİZ”

Stratejik  planların koşullara uygun olmasıyla ilgili Zehir , “ Koşullar hızlı değişiyor, anlık hareket etmeliyiz” diye konuştu.  Arap Baharı’nın Türkiye’yi etkilemeye devam ettiğini ifade eden Zehir , Şöyle konuştu : “ Türkiye’ni n belirli bir yatırım planı bulunmamaktadır. Planlar var olsa da hiçbir zaman uygulanamamaktadır. “

“ ORTADOĞU TÜRKİYE İÇİN AVANTAJLIDIR”

Ortadoğu’da yaşananları ve bunların Türkiye’ye etkileri hakkında değerlendirme yapan Zehir , şunları kaydetti : “ Şuanda Ortadoğu  coğrafyasında Türkiye’ye yakın bir yönetim anlayışı vardır. Ancak bunu değerlendiremiyoruz.  Ortadoğu , Türkiye’yi etkileyen konumda olmaya devam edecektir. Geçmişe nazaran , Ortadoğu Türkiye için avantajlıdır. “

Balkanlarda da Türkiye’nin avantajlı olduğunu vurgulayan Zehir  açıklamasında şu görüşlere yer verdi : “  Balkanlarda olduğu kadar ,  Orta Asya  da 90’lı yıllar ve öncesine göre Türkiye için son derece önemli stratejik partner  olarak durmaktadır.” 

“ Nasıl bir ortamdayız ?”  sorusuna da açıklık getiren  Zehir , şöyle devam etti : “ Arakanda , Filistin’de , Afganistan’da  ve buna benzer dünyanın bir çok yerinde kurallar yok sayılmaktadır. Kaybolan sınırlar , Yok olan kurallar , Rekabet ve Küreselleşme  gibi kavramlarla mücadele etmekteyiz ve bunlara cevap arıyoruz. “  Türkiye’nin ekonomik verilerini grafiklerle analiz eden Zehir ,  şunları söyledi : “ Türkiye’de 25 yaş altı işsizlik  oranı %17’dir. ( 2013 ) Dünya bazında bakıldığında gelişmiş ülkelerin ekonomi grafikleri küçülme eğilimi göstermektedir. Gelişmekte olan ülkelerin ekonomi  grafikleri , büyüme doğrultusundadır. Türkiye’nin büyüme hızı artmaktadır. Türkiye enerji sorununu çözerse , dünyanın ilk on ekonomisi arasına girebilir. Bu sayede büyüme süreci hızlanır.”

,