Türk ocakları İstanbul şubesinin 2016-2017 104. yıl konferansları 06 Ocak 2017 cuma akşamı Dr. Murat Aydoğdu'nun "Saray-İtilaf Devletleri ve Ankara arasında Son Osmanlı Hükümeti" konferansı ile devam etti.

Sevr antlaşmasının çaresizlikten dolayı imzalandığını belirten Aydoğdu, çaresizlik sebeplerini de sıraladı. Saltanat şurasında Ahmet Tevfik Paşa'nın Sevr Antlaşmasına itiraz eden tek adam olduğunu söylerken başka bir kaynakta da Ahmet Tevfik Paşa'nın Sevr Antlaşmasını bir an önce imzalanması gerektiğini söylediğini belirtti. Damat Ferit Paşa'nın Anadolu Hareketine karşı negatif tutum içerisinde olduğunu belirten Aydoğdu, Damat Ferit Paşa'nın Yeni Türkiye'yi İtilaf Devletlerinin yardımıyla kuracağını sanıp, zamanla yanıldığını farketmesiyle, 16 ekimde sağlık sorunlarını öne sürerek ederek istifa ettiğini söyledi.

Tevfik Paşa hükümeti başa geçince önceki tavırlarından dönüp itilaf devletlerini oyalamaya başladığını söyleyen Aydoğdu, Tevfik Paşa' nın iktidara gelmesiyle İstanbul-Ankara ilişkilerinin uzlaşmaya varacağı beklentisi oluştu. Ahmet İzzet Paşa'nın Ankara Heyetiyle Bilecik'te görüştükten sonra, Ankara Heyetine karşı negatif tavırla İstanbul'a döndüğünü ve ileriki yıllarda heyeti devirmek için girişimlerde bulunduğunu belirtti. O dönemde Ankara ile İstanbul arasında çok farklı havalar estiğini Halide Edip' in bir anısıyla örnekledi. Sevr Antlaşmasından sonra Kasım 1920 de yaşanmış olan Kazım Karabekir Paşa'nın ermenilere karşı başarıları, Yunanistan'daki seçimlerin İtilaf Devletlerinin istediği gibi sonuçlanmaması ve Rusya'da Bolşeviklerin çarlığa karşı kazandığı zaferler gibi sebeplerin sonucunda itilaf devletlerinin Londra Konferansını yapmak zorunda kaldığını belirten Aydoğdu, Londra Konferansındaki, Tevfik Paşanın ' Ben sözü halkın gerçek temsilcisi olan Ankara Hükümetine bırakıyorum' sözlerinin doğru olmadığını söyledi. İtilaf Devletlerinin yapılan antlaşmalarda daha çok Ankara Hükümetini muhattabına aldığını sözlerine ekledi.
Kurtuluş Savaşı yıllarında İstanbul Hükümeti'nin Ankaraya birçok yardımda bulunduğunu belirten Aydoğdu, Ziya Paşa'nın anadoluya direniş için İtilaf Devletlerinin tehditlerine rağmen sonuna kadar silah kaçırdığını söyledi.

Son olarak Ankara Hükümeti dış işleri sorumlusu Yusuf Kemal Bey'in İstanbul'da Sultan Vahdettin ile görüştüğünü söyleyen Aydoğdu, dinleyenlerin sorularına verdiği cevaplarla beraber konferansı bitirdi.