Türkiye’de sanat tarihinin kurucuları arasında yer alan Prof. Dr. Oktay ASLANAPA  , İstanbul Türk Ocağında  20 Aralık Cuma günü saat 18.00’da düzenlenen bir törenle anıldı.

İstanbul Türk Ocağı Başkanı  Dr. Cezmi  Bayram başkanlığında , Türk Ocağı konferans salonunda gerçekleştirilen tören,  Kur ‘an-ı  Kerim  tilavetiyle başladı.

Aslanapa için düzenlenen törene , Prof Dr. Ara Altun , Prof. Dr. Zeki Sönmez ve bazı aile yakınları katıldı.  Törende konuşma yapan Bayram ,  Aslanapa’nın hem Türk fikriyatına hem de Türk Ocaklarına olan katkısına vurgu yaparak , şöyle konuştu :’’ Aslanapa ,vazife duygusu ön planda olan bir insandı. Vazifede süre tanımayan bir şahsiyetti. Ayakta durduğu sürece proje üretmiştir ‘’ dedi.

Törende söz alan Altun , ‘’  Aslanapa ‘ya kadar olan sürede İstanbul Üniversitesinde çok fazla neşriyat yoktu.Çok az sayıda  Türkçe yazılmış sanat tarihi kitabı vardı.Bu neşriyat , Aslanapa sayesinde takip edemeyeceğimiz bir düzeye ulaşmıştır.’’ dedi. Altun , Aslanapa ‘nın ilklerin oluşturucusu olduğunu belirterek , ‘’ Türkiye’de ilk Türk-İslam sanat kürsüsünü( Anabilim Dalı ) kurmuştur. Bu önemli bir hizmet aşamasıydı.Hayatı boyunca , Türk sanatını tanıtıcı eserler ortaya koymuştur. ‘’ dedi.

Törende söz alan Sönmez de , ‘’ Aslanapa , enstitümüzde her hafta Salı günleri  doktora derslerine gelirdi ve son dönemlerinde şahsından istifadem bu şekildeydi. Benim için sanat tarihi denilince üç isim belirir. Bunlardan biri de Aslanapa’ydı. Akademik anlamda da yine Aslanapa benim için bir dönüm noktasıdır. Doktora çalışmalarımı saygıdeğer hocamla gerçekleştirdim.’’ şeklinde konuştu 

ONUR KAPLAN