SİYASET  ADAMI,  GAZETECİ-YAZAR,  NEVZAT KÖSOĞLU’NU  ANMA  TÖRENİ

DR.CEZMİ BAYRAM,  ’’KÖSOĞLU,  ÜLKÜCÜ  OLARAK  YAŞADI   VE  ÜLKÜCÜ OLARAK  VEFAT   ETTİ’’

Mütefekkir , idealist , siyaset adamı ,gazeteci, yazar ve yayıncı  Nevzat Kösoğlu  ,İstanbul  Türk Ocağında, Cuma günü saat 18 : 00 ‘da düzenlenen bir törenle anıldı.

İstanbul Türk Ocağı Başkanı  Dr. Cezmi  BAYRAM  başkanlığında , Türk Ocağı konferans salonunda gerçekleştirilen tören,  Kur ‘an-ı  Kerim  tilavetiyle başladı.  

Kösoğlu için düzenlenen törene , Dr. Senail  Özkan ,Avukat  Şerafettin Yılmaz ve Ahmet İyioldu  ile bazı aile yakınları katıldı.

Törende konuşma yapan  Bayram , Kösoğlunun,  hayatının hiçbir safhasında,  ümitsiz olmadığına vurgu yaparak , şöyle konuştu : 

‘’ Kösoğlu , davasına iman etmiş bir insandı. Eserlerini , ümidini hiçbir zaman kaybetmeyen  bir düsturla , kaleme almıştır. ’ Milliyetçi Hareket ve Metod ’ ve ‘ Kitap Şuuru ‘ isimli makaleleri, Kösoğlu’nun bütün hayatının özeti  ve ölçüsü niteliğindedir. Hayatının her safhasında bir ülkücü olarak yaşadı ve ülkücü olarak vefat etti. ‘’ 

 

Bayram , gençliğe tavsiye olarak, Kösoğlu’nun kitaplarının okunması  ve şahsiyetinin örnek alınması gerektiğini  ifade etti.

Törende konuşma yapan   İyioldu ,  yaklaşık  elli yıl boyunca, iyi bir dostluk kurduklarını belirterek , ‘’ Nevzat Kösoğlu , idealist bir insandı. Tutumu , ciddiyeti  ve  bakışı vefatına kadar  devam etti. ‘’ dedi. 

 

 

   Kösoğlunun , inandığı istikamette devam ettiğini  vurgulayan Yılmaz’ın ise şöyle konuştu:

‘’Kösoğlu’nun , doğru olana sahip çıkmaktan başka bir rotası yoktu. İnandığını yaşayan ve inandığı  konularda  tereddüte  düşmeyen bir  yapıdaydı. ‘’

 

 

           Törende  söz alan  Özkan da,  Kösoğlunun  , ‘ Kitap Şuuru ‘ isimli eserindeki , 

‘’ Unutmayınız ! Bizim başucu kitabımız Kur’an-ı Kerimdir ‘’ sözünü  hatırlatarak , şunları ifade  etti , ‘’ Fikirlerini yaşayan bir insandı. Bu sözündeki  düşüncelerini,  tüm eserlerine aksettirmiştir. Bir arayışın , bir üslubun insanıydı. Yaşamadığı , inanmadığı  fikirlere asla itibar etmezdi. Türk Milliyetçisiydi,  fakat farklı  fikirlere kapalı değildi. Hepimizin, Nevzat Kösoğlu’nu  anlamaya  ve okumaya ihtiyacı vardır.’’

 

 

                Törende  Cem Sökmen , Köseoğlunun  eserlerine  değinerek , ‘’ Yirmi iki  kitapla müthiş bir külliyat ortaya koymuştur. ‘’ dedi.