NEDEN SORUMSUZLUK YAYGIN

İstanbul Türk Ocağı 100. Yıl Sohbetleri  kapsamında   03  Aralık Cuma günü saat 18.00 “ Neden Sorumsuzluk Yaygın”  konulu bir panel  düzenlendi.

 İstanbul Türk Ocağı konferans salonunda gerçekleştirilen panel , İstanbul  Türk Ocağı  Başkanı Dr. Cezmi Bayram’ın açılış konuşmasıyla başladı.

Panelde söz alan Yrd. Doç. Dr. Songül Demir , sorumluluk kavramının dikkat çekmesi  için başlığı olumsuzlaştırdıklarını  belirterek , ‘’ İnsanı  nasıl tanımladığımız, sorumluluğunda anlamını belirler.” dedi. Sorumluluk kavramının , öncelikle “ özgürlük” ve “ ahlaki kurallar” çerçevesinde incelenmesi gerektiğini  vurgulayarak , ‘’ Sorumluluk olabilmesi için bir fiil ortaya konmalıdır. Burada önemli olan amaçtır. Yaptığımız ve yapacağımız fiillerin ana noktası ,  onlara kattığımız amaçlardır.” dedi.

Demir ,  “ Bireysel  performansımız , yaşadığımız kültür çevresiyle doğrudan ilişkilidir.” diyerek konuşmasını şöyle  tamamladı : “ Birey yaptığından  ve yapmadığından sorumludur. Sorumluluk , bizim nasıl bir insan olduğumuzla  ilgilidir. İnsanı nasıl tanımlıyorsak , o doğrultuda insanı sorumlu tutarız.”

Sorumluluğun , insana mahsus bir duygu olduğunu  işaret eden  Bayram ,  ‘’ Hiç kimse  , kendisini yaptığından sorumlu tutmuyor. Temel ahlaki  tavır içinde olmak , sorumluluk almaktır. ‘’ dedi.

İstanbul Türk Ocağındaki faaliyetlerinden dolayı  Demir ‘e  teşekkürlerini sunan Bayram’ın konuşmasının ardından  panel sona erdi.