İstanbul Üniversitesi ile ortaklaşa tertiplediğimiz staj programı kapsamında Kırgızistan’dan gelen talebe kardeşlerimiz ile birlikte Osmanlı İmparatorluğu’nun temelinin atıldığı ve ilk başkenti olan Söğüt (Bilecik) ardından yeşil Bursa’mızı ziyaret ettik.
İlk gün Cuma namazı vaktinde ata toprağımız Söğüt’te idik. Osmanlı’nın ilk mescidi Kuyulu Mescid, Kaymakam Çeşmesi, Hamidiye Camii ve İdadi’si, Dar’ül Eytam, Ertuğrul Gazi Müzesi gezildikten sonra Ertuğrul Gazi ve Dursun Fakih tübeleri ziyaret edilerek Bilecik merkeze hareket ettik. Merkezde Orhan Gazi Camii ve Şeyh Edebali Türbesi ziyaret edildi. 
Cumartesi günü Osmanlı’ya başkentlik yapmış, İpek Yolu’nun incilerinden yeşil Bursa’mıza doğru yola koyulduk. Bursa’da Osman Gazi, Orhan Gazi ve Yeşil Türbe, Saat Kulesi, Tophane, Ulu Camii, Koza Han, Uzun Çarşı, Tarihi Irgandi Köprüsü görüldükten sonra Türk Ocakları Bursa Şubesi ziyaret edildi. Akabinde Tarihi Çınar’a ve Uludağ’a çıkarak gezimizi sonlandırdık. Ardından İstanbul’a dönüşümüzü gerçekleştirdik.
Gezimizin gerçekleştirilmesinde bizlerden yardımlarını esirgemeyen; araç tahsisinden ötürü Küçükçekmece Belediyesi’ne, Bilecik’te konaklama ve yemek ihtiyacımızı karşılayan Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Sayın Prof.Dr.Azmi Özcan ile Bilecik’te bize rehberlik eden Hakan Karşıyaka ve Süleyman hocalarımıza; Bursa’daki misafirperverliklerinden dolayı Türk Ocakları Bursa Şubesi Başkanı Sayın Prof.Dr. Selçuk Kırlı’ya, ilgi ve alakalarından ötürü ocağın değerli üyesi Sayın Hamit Saraç’a ve gençlik kollarından Kubilay Yılmaz kardeşimize son olarak da Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne şükranlarımızı sunuyoruz.