Kerkük Şehitlerine Rahmet Diliyoruz

Kadim Türk yurdu Kerkük, Türk varlığını sonsuza dek sürdürmek için mücadeleye ve bedel ödemeye devam ediyor. Ortadoğu coğrafyasını kan gölüne çeviren, cani terör örgütü IŞİD, Kerkük’e saldırdı ve Türkmen varlığını hedef aldı. Geçtiğimiz gün yaşanan IŞİD saldırısında Türkmeneli TV Haber Müdürü Türkmen gazeteci Ahmet Necmettin Haceroğlu ve Irak Türkmen Cephesi lideri Erşat Salihi’nin yeğeni Ercan Salihi’nin de aralarında bulunduğu pek çok Türkmen şehit oldu.

Şehit olan soydaşlarımıza yüce Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Kahraman Türkmen lider Erşat Salihi başta olmak üzere bütün Türkmen kardeşlerimize ve Türk dünyasına başsağlığı diliyoruz. Kerkük’ün acısı Ankara’nın, İstanbul’un, Edirne’nin, Kars’ın acısıdır. Kerkük Türk milletinin yüreğinde her daim yerini korumaktadır.

Türk Ocakları olarak her daim Türkmen varlığının güvenliğini vurgulayan ve bölgede Türkmen kardeşlerimizin merkeze alındığı bir politika yürütülmesi gerektiğini belirten uyarılar yaptık. Yapmaya da devam ediyoruz.

Son olarak 15 Ekim 2016 tarihinde gerçekleştirdiğimiz Türk Ocakları Şube Başkanları toplantısı sonuç bildirisinde şöyle demiştik:

“Suriye ve Irak’taki gelişmelerde, başta Türkmenlerin varlığı olmak üzere Türk Devletinin bekası dikkate alınarak inisiyatif kullanılmalıdır.”

Aynı gün Genel Başkanımız Prof. Dr. Mehmet Öz yaptığı konuşmada: 
“Her iki coğrafyada da Türkmen varlığının devamı, Türkiye’nin birinci önceliğidir. Erşat Salihi’den ve Suriye Türkmenlerinden yükselen feryatlar yankı bulmalıdır. Türkmenler başta olmak üzere Halepliler, Rusya ve Esed zulmüne kurban edilmemelidir. ÖSO denilen yapıya fazlaca bel bağlamadan ana omurgasını Türkmenlerin oluşturacağı bir direniş gücü desteklenmelidir.” demiştir.

Bu uyarılarımızı tekraren büyük Türk milletinin ve Türk devletinin yetkililerinin dikkatlerine sunuyoruz. Türkmeneli’nin güvenliği Türkiye’nin güvenliği ve namusudur.