İstanbul Türk Ocağı Gençlik Kollarının düzenlediği ve Kalbimizin Kanayan İki Yarası başlığı altında, Doğu Türkistan ve Kerkük konulu konferans İstanbul Türk Ocağı konferans salonunda gerçekleştirildi.

            Açılış konuşmasını yapan İstanbul Türk Ocağı Gençlik Kolları Başkanı Barış Onur SARGIN, farklı coğrafyalarda bulunan Türkiye, Doğu Türkistan ve Kerkük arasındaki mesafenin sanılandan daha yakın olduğunu ifade ederek, aramızdaki birlik ve beraberlik vurgusuna bir defa daha dikkatleri çekmişti.

            Konferansa konuşmacı olarak katılan Irak Türkleri   Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Sayın Mehmet TÜTÜNCÜ ve Doğu Türkistan Maarif Derneği Başkanı Sayın Hidayet OĞUZHAN, dünyanın farklı bölgesinde zulüm ve eziyete maruz kalan kardeşlerimizin, dünyanın görmezden gelerek suskunluğunu koruduğu baskılar altında çektikleri sıkıntıları bizlere aktararak bilinmeyen gerçeklere ışık tutmuştur.

Konuşmaların sonunda Türkmeneli ve Doğu Türkistan’da hayatını kaybeden kardeşlerimizin ruhları ve şuanda işkencelere maruz kalanların refahı için Ahmet Yasin KAYA tarafından toplu bir dua yapılarak konferans tamamlanmıştır.

 

Özgür ÖZDELİCE