İstanbul Türk Ocağı Gençlik Kolu Başkanı Barış Onur Sargın ve Türk dünyası ile İlişkiler Koordinatörü Almıla Maraş’ın, Azerbaycan Islahatçı Gençler İçtimai Birliği’nin daveti üzerine Bakü’de görüşmeleri bugün sona eriyor.

Fahri Hiyaban, Şehitler Hiyabanı ve Türk Şehitliğini ziyaret ile başlayan gezide ilk görüşmeler; Azerbaycan-Türkiye Parlamentolar Arası Dostluk Grubu ve Atatürk Merkezi Başkanı Milletvekili Nizami Caferov, Milletvekili Ganire Paşayeva, Milletvekili İkbal Mammedov, Milletvekili Musa Kasımlı, Dışişleri Bakanlığı Basın Danışmanı Elman Abdullayev ve Yeni Azerbaycan Partisi Gençlik Kolları Başkanı Seymur Orucov ile gerçekleştirildi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı Siyasi Şube Gençler ve İş üzere yetkilisi Vusal Guliyev, Başbakanlık Basın Danışmanı Akif Ali, Sebail Rayonu Mülki Amirinin Baş Yardımcısı Halide Bayramova, Gençlik ve Spor Bakanlığı Gençlik Örgütleriyle İş Şubesi Başkanı Fuad Babayev, Diaspora Bakanlığı adına Dünya Azerbaycanlı Gençler Birliği Başkanı Ramin Mammedov ile yapılan görüşmelerde, iki ülke arasındaki münasebetlerde gençlerin rolü üzerine müzakerelerde bulunuldu.

İstanbul Türk Ocağı Gençlik Kolu Heyeti, ardından, İreli Gençler İçtimai Birliği Başkanı Rauf Mardiyev, Gençliğe Yardım Fondu Başkanı Ahmet Tecim ve Azerbaycan Devlet Sanatçısı Aybeniz Haşimova ile görüştü.

14 Eylül günü ise, Azerbaycan Cumhuriyeti Gençler Teşkilatları I. Milli Kongresi’ne iştirak edildi ve kongre çerçevesinde Milletvekili Ceyhun Osmanlı, TÜRKPA Genel Sekreteri Ramil Hasanov ve Dağlık Karabağ Azerbaycanlılar Topluluğu Koordinasyon Kurulu Başkanı Orhan Ekberov ile bire bir görüşmeler yapıldı.

Heyet, Azerbaycan’daki gezileri kapsamında Bakü’nün Nuri Paşa ve Kafkas İslam Ordusu vesilesiyle kurtuluşunun 95. yılı programlarına da katıldı. Nuri Paşa ve Kafkas İslam Ordusu başta olmak üzere tüm şehitlerimiz, yüzlerce kişinin katılımı ile anıldı.

İstanbul Türk Ocağı Gençlik Kolu Heyeti Azerbaycan Devletinin gençler ile ilgili kurumsallaşmış politikasının tüm Türk dünyasına örnek olduğunu ifade ederken, Islahatçı Gençler İçtimai Birliği Başkanı Ferid Şahbazlı ise “Bu sefer oldukça faydalı oldu ve bundan sonraki ilişkilerin daha da derinleşmesinin zeminini yarattı. Türkiyeli dostlarımıza Azerbaycan’daki seferlerinden dolayı teşekkürlerimizi ifade ediyoruz.” dedi.

İstanbul Türk Ocağı Gençlik Kolu ve Azerbaycan Islahatçı Gençler İçtimai Birliği, geçtiğimiz yıl, Hocalı katliamının yıldönümünde; İstanbul Barosu, İstanbul Türk Ocağı, Türk Edebiyatı Vakfı, Kültür Ocağı Vakfı ve Yunus Emre Kültür Merkezi’nde basında geniş yer verilen “Hocalı’ya Adalet Haftası” programları ve sergisi düzenlemişti.http://editor.az/?p=298126

http://azxeber.com/index.php?action=static_detail&static_id=41065