İslam’da Kadının Konumu ve Günümüzde Kadın Algısı

Geleneksel hale gelen Cuma Sohbetleri’nde 9 Mart 2018 tarihinde İstanbul Müftülüğü Başvaizi Halime Yıldız hocamız “İslam’da Kadının Konumu ve Günümüzde Kadın Algısı” konusuyla karşımızdaydı. Sn. Yıldız konuşmasına “Kadını ihmal eden her hareket; sevgi, merhamet, paylaşma gibi temel insani değerler bakımından eksik kalmaya mahkumdur.” sözüyle başlamış ve şu konulara değinmiştir:

Kadın ve erkeğin yaratılışının özü aynıdır.Kadınlar erkeklerin eğe kemiğinden yaratılmıştır sözü Kuran’da geçmez. Bu durum “Kadın eğe kemiği gibidir.” hadisinin yanlış anlaşılmasından kaynaklanmaktadır. Bu nedenle kadın, erkek içindir anlayışı yanlış bir düşüncedir. Doğrusu ise “erkek ve kadın birbiri için yaratıldı” olmalıdır.

Peygamberimizin yaşadığı zamanda sahabelerden kimse kadınlar hakkında olumsuz görüş bildiremezdi, genelleme yapmaya korkarlardı. Peygamber efendimiz kadınlara karşı davranış konusunda tam bir örnektir. Efendimiz eşlerini hiç bir zaman kırmamıştır.

Fiziksel olarak üstün olan erkekler bu gücünü kadınlara kol kanat olmak için kullanmalıdır. Sahip olduğu güç ile erkek her konuda kadından ön planda olmalıdır anlayışı yanlıştır. İslamda kadın ve erkeğin eşit veya denk olduğu ve birbirlerinden üstün oldukları alanlar vardır. Bir kadın ya da erkek her zaman, her yerde, her işte eşit olmak zorunda değildir. Herkes kendi yaradılışına uygun işleri yapmalıdır. Son olarak da kadın ve erkeğin tamamen eşit olduğu konu Allah’a (cc) olan sorumluluklarıdır.

Konuşmasını dinleyicilerden aldığı soruları cevaplayarak bitiren Halime Yıldız kadınları ve yaşadıkları sorunları dinleyicilere akıcı bir şekilde Kuran’da ayetler vererek sunmuştur. Kendisine teşekkür ediyoruz.