Türk Ocakları İstanbul Şubesi Gençlik Kolu olarak düzenlediğimiz “Doğumunun 140. Yılında Yusuf Akçura” Bilgi Şölenimizi Marmara Üniversitesi Türk Kültürü ve Araştırma Kulübü’nün katkılarıyla Marmara Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Konferans Salonunda gerçekleştirdik.

Saygı duruşu ve akabinde okunan İstiklal Marşı ile başlayan programımız Türk Ocakları İstanbul Şubesi Gençlik Kolu Başkanı Nuhcan ÖZBEK’in açılış konuşması ile devam etti.

İki oturumdan oluşan bilgi şölenimizin ilk oturumu Yrd. Doç. Dr. Saim Çağrı KOCAKAPLAN’ın oturum başkanlığında gerçekleşti. İlk oturumda Marmara Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü 3. Sınıf öğrencisi Sertaç TEKNECİ “Yusuf AKÇURA’nın İktisadi Alandaki Yenilikçi Çağrıları” başlıklı bildirisini ve 29 Mayıs Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler 1. Sınıf öğrencisi Mehmet Emre Yılmaz “Pantürkizm’den Ulus Devlete Yusuf AKÇURA” başlıklı bildirisini sundu.

İkinci oturumumuz Murat MUSLU’nun oturum başkanlığı ile gerçekleşti. Bu oturumda İstanbul Üniversitesi Tarih Bölümü 3. Sınıf öğrencisi Elif EVCİ “AKÇURA’nın Türk Tarihi Tetkik Cemiyeti Faaliyetleri ve Tarih Tezi” başlıklı bildirisini, İstanbul Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümü 3. Sınıf öğrencisi Hilal Nur SÖĞÜT “AKÇURA’ da Dinin Siyasi Değeri: Laiklik ve Hilafet” başlıklı bildirisini ve Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Eğitimi 3. Sınıf öğrencisi Kamil AKBAŞ “Cumhuriyet Dönemi Dil ve Eğitim Reformunda AKÇURA’nın Rolü” başlıklı bildirisini sundu.

Bilgi şölenimiz sunulan bildirilerin ardından Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Tarih Öğretmenliği bölümünde Araştırma Görevlisi olan Ahmet VURGUN’un değerlendirme toplantısı ile son buldu.

Programın hazırlanmasında emeği geçen ve programımıza iştirak eden herkese teşekkür ederiz.