Türk Ocakları İstanbul Şubesi, Haliç Üniversitesi, Türk Kültürü ve Araştırmaları Kulübü ve İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi Türk Kültürü Ve Tarih Kulübü tarafınsan ortaklaşa Ziya Gökalp Bilgi Şöleni düzenlendi. 2 Aralık’ta başlayan ve Haliç ve Marmara Üniversitesi’nde gerçekleştirilen şölenin sonuncusu 4 Aralık günü 12.30’da Kemerburgaz Üniversitesi’nde Fatma Altınbaş Konferans salonunda gerçekleştirilecek.

Fransa’da kurulan ilk sosyoloji kürsüsünün ardından 1914 yılında İstanbul Darülfünun’da (Üniversite) Ziya Gökalp tarafından kurulan içtimaiyat kürsüsü dünyanın ikinci en eski sosyoloji bölümüdür. 

İstanbul Türk Ocağı Başkanı Dr. Cezmi Bayram, “Türkiye’de sosyolojisinin kurucusu olan Gökalp, yakın dönem tarihimizin meselelerine değinmek bakımından eşsiz bir yere sahiptir. Gökalp, birlikte ele almak zorunda kaldığımız devletin ve milletin kurtuluşu gibi konularda yeni dönemin temellendirilmesi için henüz emekleme çağındaki sosyoloji biliminin yöntemleri çerçevesinde çözümler teklif etmiştir. Türkiye’de sosyolojinin müstakil bir kürsü sahibi olmasının üzerinden yaklaşık yüz yıl geçmiştir. Türk sosyolojisi, Türkiye’nin tarihi var oluş şartlarından kopmaksızın bir istikamet üzere gelişmesini Gökalp’in temel yaklaşımlarına borçludur” dedi. 

AHMET FARUK SARIKOÇ

http://www.iha.com.tr/haber-ziya-gokalp-bilgi-soleninde-anlatildi-517011/