İstanbul Türk Ocağı ve Avrasya Bir Vakfı, Sultan Ahmet Meydanı'nda ve 7- 8 Haziran 2014 günü “14’üncü Türk Dünyası ve Türkiye Misafiri Üniversite Gençliği Bilgi ve Kültür Şöleni”ni, T.C. Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’nın himâyesinde, yerli ve yabancı binlerce turistin  alâkasını celb edecek  büyük bir coşkuyla gerçekleştirdi. Türk Cumhuriyetleri’nden, Balkanlar’a, Afrika’dan ve Latin Amerika ülkelerine kadar uzanan Türkiye misafiri yüzlerce üniversite öğrencisinin katıldığı bilgi ve kültür şölenine, Türk-Türkiye dostu, bin bir renk, bin bir desen damgasını  vurdu.


İki gün boyunca, Sultanahmet Meydanı’nı dolduran hemen herkes, Türklük âleminin dört bir yanından süzülen ortak kültür mirasının zenginliğine şahit olmanın yanı sıra, adını dahi telaffuz etmekte güçlük çekilen coğrafyalarla da,  insanlığın geleceği adına memnuniyet verici gönül köprülerinin temellerinin atıldığı birlikte söylenecek kardeşlik türkülerinin muştulayan  havayı teneffüs etti. Katılımcı ülkelerin 25’i, Sultan Ahmet Meydanı'nda, ülkelerini tanıtıcı stantlar açtı, 10’u mensubu folklor ekipleri, folklor gösterileri, 20 ülke mensubu gruplar ise; ses-müzik gösterisi yaptı. Programın resmî açılışı, katılımcı ülke bayraklarıyla ve katılımcı ülkelerin mahallî kıyafetlerini giyinmiş protokolün, Mehteran eşliğinde, Topkapı Sarayı'nın önünden, gösterinin yapılacağı alana kadar yürüyüşle başladı. İlk gün mehter yürüyüşünün akabinde açış konuşmalarının ardından etnografik malzeme sergilendiği stantlarla artan alâka, aynı gün folklor gösterileriyle; Burundi, Ahıska, Azerbaycan, Suriye Türkmenleri ve Irak Türkmenlerinin yanı sıra Kafkas Yıldızları’yla yaşanan eğlenceli dakikalarla zirveye çıktı.  Gün içerisinden yağan yağmura aldırış etmeyen İstanbullular ve yabancı meraklılar gönüllerince eğlendi. Gün sonunda Âşık Veysel Güzel Sanatlar Lisesi klasik Türk musîkîsinden bir kaç parça seslendirdi.

 İkinci gün dört ayrı dalda yapılan yarışmalarda Sultanahmet Meydanı’nı dolduran binler, âdeta yarışmacılarla aynı heyecanı paylaştı. Edebiyat ve Sanat, Türk Tarihi ve Coğrafyası, Milletlerarası İlişkiler, Genel Kültür, İnsan ve Çevre alanında soruların sorulduğu Bilgi Yarışmasında, birinciliği Irak Türkmeneli, ikinciliği Kırgızistan, üçüncülüğü ise, Türkmenistan kazandı.  Stant yarışmasında birinciliği Endonezya, ikinciliği Kırgızistan, üçüncülüğü Suriye Türkmeneli aldı. Folklor dalındaki yarışma büyük çekişmeye sahne oldu ve ipi Endonezya göğüslerken, ikinciliği Kazakistan üçüncülüğü Burundi aldı. Ses ve Müzik Yarışması jürinin yarışmacıları sıralamak bakımından en zorlandığı alan oldu. Ses ve Müzik Yarışmasında birincilik sandalyesine Çin Uygur Özerk Bölgesi otururken, ikinciliği Kırgızistan üçüncülüğü ise, Latin Amerika (Bolivya-Kolombiya- Arjantin) aldı. Yarışmacılar, Türkiye’de misafir öğrenci olmaktan memnuniyetlerini, emeği geçenlere teşekkürlerini ileterek,  kurulan bağların devam etmesi temennisiyle vedâlaştı. 14’üncü Türk Dünyası ve Türkiye Misafiri Üniversite Gençliği Bilgi ve Kültür Şöleni, Türkiye’nin yanı sıra Rusya, Kazakistan, Kırgızistan, Makedonya ve Endonezya’da yankı buldu.
  http://www.24.kz/kz/zha-aly-tar/lemde/item/10663-ystamb-lda

http://macedoniantimeline.blogspot.com.au/2014/06/blog-post_9.html