YRD.DOÇ.DR. ÖMER KUL : “ ALBAYRAKTAN , GÖKBAYRAĞA SELAM OLSUN! “

İstanbul Türk Ocağı 100. Yıl Sohbetleri  kapsamında   4  Nisan   Cuma günü saat 18.00’ de  “ Doğu Türkistan Davamız  ”  konulu bir panel  düzenlendi.

İstanbul Türk Ocağı konferans salonunda gerçekleştirilen panel , İstanbul  Türk Ocağı  Başkanı Dr. Cezmi Bayram’ın açılış konuşmasıyla başladı

Bayram , konuşmasında Türk Dünyası için “ Kan gözyaşı ve ızdırabın olduğu yer “ ifadesini kullandı.  Türk ve İslam Dünyası’nın  çektiği eziyetlerle gündeme gelmemesi temennisinde bulunarak , “Umarım ,  Türkiye’nin münevverleri , 21.yy sona ermeden Türk Dünyası’nı ‘kan’ ve ‘gözyaşı’ olmaktan kurtarırlar.” dedi.

Panelde söz alan Yrd. Doç. Dr. Ömer Kul , Necip ve Fazıl bir milletin durumunu anlatmak istediğini kaydederek , sözleri şöyle sürdürdü : “ Doğu Türkistan’da dört kez devlet kurulmuştur. Ancak günümüze gelindiğinde maalesef durum çok farklıdır. Çin’in bu bölgeye ‘ Sincan Uygur Özerk Bölgesi ‘ tabirini kullanmamasının iki nedeni vardır. İlki ,bu bölgenin Çin Seddi’nin dışında kalmasıdır. Diğer bir nedense  ‘Sincan’ın  mana itibariyle ‘ Yeni elde edilmiş toprak’ anlamına gelmesidir.Çin, otonom bir bölge oluşturmuş ve bu bölgedeki nüfusa, “ Terörist” yaftasını takmıştır.” diye konuştu.

Doğu Türkistan’da bağımsızlık mücadelesinin sürekli var olduğunu  vurgulayan Kul , şu görüşlere yer verdi : “ Doğu Türkistan’ı anlamak için Rusya’yı, Çin’i , Japonya’yı , İngiltere’yi… yani tüm dünyayı bilmek gerekir.Doğu Türkistan’ın bağımsızlık mücadelesine damgasını vuran isim ‘Osman BATUR ‘dur. Kafkasların Şeyh Şamili neyse Altayların da Şeyh Şamil’i , Osman Baturdur.

İkinci Dünya Savaşı sonrasında  dünya , ‘ Doğu Türkistan’ı peşkeş çektiğini ifade eden Kul , konuşmasını şöyle tamamladı : “ Doğu Türkistan tarihi için ‘1949 ‘ acılarla dolu bir yıl olmuştur. Bilindiği üzere göç hadisesi gerçekleşmiştir. Mısır, Hindistan, Suudi Arabistan göçmenleri kabul etmemiştir. Soydaşlarımıza kucak açan devlet Türkiye olmuştur. Dindaşlarımız, soydaşlarımızı kabul etmemiştir. Din mükemmeldir ; ancak her inanan mükemmel değildir. Bugün ,Türk’üm, Müslüman’ım diyen herkes vebal altındadır. Artık Doğu Türkistan , uluslararası bir mesele halini almıştır.Doğu Türkistan için verilen mücadelede ‘Türk’üm , ‘Müslüman’ım diyen herkese sorumluluk düşmektedir. “

 

Onur Kaplan