İlan

BARIŞ ONUR SARGIN'A VE EŞİNE ACİL ŞİFA DİLERİZ.

29 Mart 2020

Kiminin talebesi, kiminin ağabeyi, kiminin başkanı, kiminin arkadaşı ama herkesin çok sevdiği, beyefendi evladımız Barış Onur Sargın’a ve eşine acil şifa diler, tez zamanda aramıza katılmalarını temenni ederiz.

Devamını Oku

Cengiz Gökçek Bey Vefat Etmiştir

24 Nisan 2013

Ocağımızın üyesi eski sağlık bakanlarından Cengiz Gökçek bey vefat etmiştir. Cenazesi 25 Nisan Perşembe günü öğlen namazına müteakiben Bursa Fatih Sultan Mehmet camiinden kaldırılacaktır.
Ailesine ve camiamıza başsağlığı diliyoruz.

Devamını Oku

Türk Dünyası Çınarını Kaybetti

22 Kasım 2012

BAŞSAĞLIĞI

   Türk Dünyasına yeri doldurulamayacak kadar büyük hizmetleri bulunan Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı Başkanı Prof. Dr. Turan Yazgan, Hakka  yürümüştür. Merhuma Allah’tan rahmet, başta ailesi, sevenleri ve bütün Türk Dünyası’na başsağlığı dileriz.

Turan Yazgan Hoca’nın cenaze namazı Cumartesi günü ikindi namazını müteakip Fatih Camii’nde kılınacaktır.

Turan YAZGAN ( 1938, Isparta - 2012, İstanbul)

1938 yılında Isparta’nın Eğirdir ilçesinde doğdu. 1948’de Eğirdir Zafer İlkokulu’nu, 1951’de İstanbul Vefa Lisesi orta kısmını, 1955’de parasız yatılı olarak Kastamonu Lisesi Fen Bölümü’nü pekiyi dereceyle bitirdi. 1959’da İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’ni bitirdikten sonra, İmar ve İskân Bakanlığı Bölge Plânlama Daire Başkanlığı’nda “İktisadi Araştırmacı” ve “Bölge Plancısı” unvanlarıyla beş yıl vazife gördü. 1963 yılında İtalya’ya, Güney İtalya Bölge Planlaması konusunda staj yapmak üzere gitti.

1966 yılında İktisat Fakültesi’ne asistan olarak girdi. 1967’de “Şehirleşme Açısından Türkiye’de İşgücünün Demografik ve  Sosyo -Ekonomik Bünyesi” adlı tezle ve pekiyi derece ile doktorasını yaptı. 1971’de “Gelir Dağılımı Açısından Sosyal Güvenlik” konulu tezi vererek doçent oldu. 1977 ve 1978’de Güneydoğu Anadolu Bölgesi Planının Genel Koordinatörlüğü görevini yüklendi. Bölgede yapılan araştırmaları müteakip ortaya çıkan yedi ciltlik Güneydoğu Anadolu Gelişme Planını, Başbakanlık Tarım ve Toprak Reformu Müsteşarlığına sundu. 1979’da İktisat Fakültesi profesörlüğüne yükseltildi. Üniversite Senato üyeliği, Üniversite Yönetim Kurulu üyeliği ve Anabilim dalı Başkanlığı vazifelerinde bulundu. 2000 yılında istifa ederek, üniversiteden emekliye ayrılan Prof. Dr. Turan Yazgan vefatına kadar 1980 yılında kurmuş olduğu Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı’nın genel başkanlığını yürütmekteydi.

Türk Dünyasına hizmeti gaye edinmiş Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı, 1990 yılından Prof. Dr. Turan Yazgan önderliğinde, Türk coğrafyasında açtığı liselerde, fakültelerde, kültür merkezlerinde, araştırma merkezlerinde, tamamen ücretsiz, Türkiye Türkçesi ile verdiği eğitim‐öğretim vasıtasıyla on binlerce Türk çocuğunu / gencini yetişmesini sağlamıştı.

Merhum Yazgan, kurucu başkanı olduğu Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı vasıtasıyla Türk Dünyasında, 18 yıldır devam ettirdiği Türk Dünyası Çocuk Şöleni başta olmak üzere birçok ilkleri gerçekleştirerek, Türk toplulukları arasında  güçlü bağlar tesis etmiş, ayrıca Türk Dünyası Ses Yarışması’ndan, alfabe birliğinin sağlamaları için yapılan çalışmalardan, Türk tarihini ve kültürünü dünyaya anlatabilmek, gelecek nesillere aktarabilmek gayesine yönelik bir dizi faaliyetle çağımızın Gaspıralı İsmail’i idi.

  300 sayıyı aşan Türk Dünyası Tarih Kültür Dergisi’nden, 100 cildi aşan her biri 500 sayfa olan Türk Dünyası Araştırmaları Dergisi’nden, Türkistan coğrafyasının müzik kültürünü yaşatmak amacıyla kurulan ve kardeş ülkelerde dolaşarak konserler veren Türk Dünyası’ndan Sesler Korosu’ndan, Türk Musikisi’nin güzelliklerini gelecek nesillere aktarmak için kurulan Türk Musikisi Korosu’ndan, Türk Dünyası’nın meselelerini tartışmak, çözümler üretmek amacıyla düzenlenen sempozyumlardan, her yıl aralıksız Türk Dünyası geleneklerine göre her yıl aralıksız gerçekleştirilen  Nevruz kutlamalarından, her hafta konusu özenle seçilen Süleymaniye Kürsüsü faaliyetlerinden anlaşılacağı gibi bir ömre sığdırılması güç hizmetleri gerçekleştirmiş, son nefesine kadar Türk Dünyası çalışan bir “Ülkü Devi”,  bir “Aksakal”dı.

"İnsanoğlu öldüğü zaman, bütün amellerinin sevabı da sona erer. Şu üç şey bundan müstesnadır: Sadaka-i câriye, istifade edilen ilim, kendisine dua eden hayırlı evlat." [Müslim, Vasiyyet 14. Ayrıca bk. Ebû Dâvûd, Vasâya 14; Tirmizi, Ahkâm 36; Nesâî, Vasâyâ 8.]

Cenab-ı Hak, Turan Yazgan Hoca’yı amel defteri kıyamete kadar açık olanlardan, cennette Resul Ekrem Hazretlerine komşu olanlardan eylesin! Amin!

Devamını Oku

Başsağlığı (Altan DELİORMAN)

25 Ağustos 2012

Tedavi gördüğü hastanede önceki gün hayatını kaybeden gazeteci-yazar Altan Deliormana Allahtan rahmet diliyoruz.

 

Özgeçmişi;

1936'da İstanbul 'da doğdu. İlk ve orta öğrenimini aynı şehirde yaptı. Haydarpaşa Lisesi'ni bitirdikten sonra bir süre İst. Ün. Hukuk Fakültesi'nde okudu. Daha sonra Edebiyat Fakültesi'ne geçerek, bu fakültenin Tarih bölümünden mezun oldu.

Devamını Oku

Başsağlığı (Hamit KAVUNCU)

25 Ağustos 2012

Türk Ocakları Genel Sekreteri Prof. Dr. Orhan KAVUNCU'nun babası Eğitimci, Avukat Hamit KAVUNCU vefat etmiştir. Ailesinin ve camiamızın başı sağolsun. Merhuma Allahtan rahmet dileriz.

Devamını Oku

Sosyal Alanımız

Sosyal Alanlarımızı Takip Edebilir, Bizden Anında Haberdar Olabilirsiniz

Etkinlik Sitelerimiz

www.millimefkuremektebi.com/

Yrd. Doç. Dr. Engin SELÇUK "Türkiye

     İstanbul Türk Ocağı olarak düzenlediğimiz 100. yıl sohbetlerinde bu hafta, “Türkiye’nin Anayas

3 Mayıs 1944 Olayının Yıldönümü Hakkında Basın Açıklaması

3 Mayıs 1944 Olayının Yıldönümü Hakkında Basın Açıklaması   Aziz Türk Milleti,   Büyük Türk m

Almanyanın Kararını Şiddetle Kınıyoruz

Almanya'nın Kararını Şiddetle Kınıyoruz Sözde dost ve müttefik bir ülke olan ve Birinci Cihan Ha

ULUSLARARASI İPEK YOLU SEMPOZYUMU: Türkiye ile Kore Arasında Uygarlıkların Etkileşimi

Program ve bildiri özetlerini indirmek için tıklayın   Türk Ocakları İstanbul Şubesi’nin İstanbul

ALAADDİN'İN VEYA BİR NESLİN HİKAYESİ

Dr. Cezmi Bayram 2020 yılı büyük salgınla bütün dünyayı etkiesi altına aldı. Bir çok hayatın bonlan