Türk Ocakları Genel Merkezi

22 Aralık 2013

http://www.turkocagi.org.tr/index.php/duyuru/basn-acklamas/6234-tuerk-ocaklar-siyasi-htiraslarn-zemini-olmayacaktr

 

Türk Ocakları İstanbul şube başkanı Dr. Cezmi Bayram’ın bir mülakatı vesile yapılarak Türk Ocakları Genel Merkezine karşı haksız bir kampanya başlatılmıştır. Şubelerle genel merkez arasına fitne sokmaya çalışanların Genel Merkezin müzakere süreci(1), çözüm paketi (2)milliyetçilik tartışmaları(3), Diyarbakır mitingi (4) gibi vesilelerle yaptığı açıklamaları okumamış olmaları mümkün değildir. Bu durumda, Genel merkezi Türk Milli kimliğine, Türk tarihine, Türk kültürüne, Türk devletine ve doğrudan Türk’ün varlığına yönelik saldırılar karşısında gerekli tavrı göstermemekle suçlamak apaçık bir çarpıtmadır.

Türk Ocakları, İttihat Terakki iktidarında bile “fırka siyasetinin”  dışında kalmayı temel bir ilke olarak benimsemiştir. Tek-parti idaresi kurulunca mecburen Cumhuriyet Halk Partisinin bir uzvuna dönüştüğü halde varlığına tahammül edilememiş ve 1931 yılında kapatılmıştır.

Türk Ocaklarında Atatürk düşmanlarına da Türkmilletinin değerlerine, dinine, kültürüne saldıranlara da yer yoktur. Türk Ocağının hazırladığı fikir ve felsefe zemininde kurulmuş bulunan Türk millî devletinin kurucusuna saygı ve sevgiden başka bir duygu taşıdığımızı ima etmek bile kabulü imkansız haksız bir suçlamadır.

Biz tarihimizin bütün değerlerine, Bilge Kağan’a da, Alp Arslan’a da, Fatih’e de, Atatürk’e de aynı saygı ve sevgiyle sahip çıkarız. Bir dönemde yapılan uygulamaların, takip edilen siyasetin ilmî ve fikrî yönden eleştirilmesi başka, Türk tarihinin yetiştirdiği en müstesna şahsiyetlerden birine hakaret edilmesi bambaşka şeylerdir. Atatürk döneminde, sebebi ve gerekçesi ne olursa olsun, Türk Ocaklarının kapatılması, yapılan bazı değişikliklere veya ortaya atılan Türk tarih tezine karşı çıkan Zeki Velidi Togan, Nihal Atsız, Fuad Köprülü gibi Türk milliyetçilerinin sindirilmesi birer vakıa değil midir? Bunları eleştirmek Atatürk’ün Türk milletine yaptığı büyük hizmeti inkâr etmek değildir.

Türk Ocakları genel merkezinde belkemiği de, beyni de sağlam bir lider kadro vardır. Bu kadro, Türk Ocaklarını siyasî ihtiraslarının bir aracı olarak görmeden, hasbî bir şekilde millete hizmet davasını düstur edinmiştir.

Türk Ocakları parti siyasetinin dışındadır ama asla Türk milliyetçiliği çizgisinden sapmadan yolunda yürümüştür. Türk milliyetçiliğini siyasî platformda temsil eden parti içinde kendisine yer bulamayanların Türk Ocaklarını bir Truva atına çevirme girişimlerine kesinlikle izin verilmeyecektir.

Türk Ocakları Genel Merkezi

1-Teröristle Müzakere, Terör Sorununu Çözmez, Etnik Fitneyi Azdırır:
http://www.turkocagi.org.tr/index.php/duyuru/basn-acklamas/4841-teroeristle-muezakere-teroer-sorununu-coezmez-etnik-fitneyi-azdrr 
2-Çözüm Paketi Hakkında Basın Açıklaması:
http://www.turkocagi.org.tr/index.php/duyuru/basn-acklamas/5879-coezuem-paketi-hakknda-basn-acklamas 
3-Türklük ve Milliyetçilik Tartışmaları Hakkında Zaruri Bir Açıklama:
http://www.turkocagi.org.tr/index.php/duyuru/basn-acklamas/5057-tuerkluek-ve-milliyetcilik-tartmalar-hakknda-zaruri-bir-acklama 
4-Diyarbakır Mitingi Hakkında Basın Açıklaması:
http://www.turkocagi.org.tr/index.php/dosya/bildiriler/6092-dyarbakir-mtng-hakkinda-basin-aciklamasi

Sosyal Alanımız

Sosyal Alanlarımızı Takip Edebilir, Bizden Anında Haberdar Olabilirsiniz

Etkinlik Sitelerimiz

www.millimefkuremektebi.com/

Aşık Veysel - AHMET ÖZDEMİR

Âşık Veysel’in Vefatının 45. Yılında Geleneksel Cuma Sohbetleri’nde Anıldı Türk Ocakları İstanbul

Aşıkların Dilinden 15 Temmuz

"Aşıkların Dilinden 15 Temmuz" etkinliğimizin ilki 27.02.2017 Pazartesi saat 15:00-16:00'da CNR K

Gençlik Kolumuzdan - Milli Kültür ve Uluslararasılaşma

     Türk Ocakları İstanbul Şubesinin 2016-2017 104. Yıl Konferansları 13 Ocak 2016 Cuma akşamı Doç.

Ocağımızda İftar Programı

9 Haziran Cuma akşamı İstanbul Türk Ocağı’nın geleneksel hale gelen Cuma sohbetinden sonra büyük

Doğu Türkistan'da Zulme ve İnsan Hakları ihlallerine Son Verilsin

23 Şubat 2019 Cumartesi günü saat 12.00'da İstiklâl Caddesi Odakule önünde, İstanbul Türk Ocağı  tar