EDİRNE – ÇANAKKALE GEZİSİ

18 Ağustos 2015

İstanbul Üniversitesi ile ortaklaşa tertiplediğimiz staj programı kapsamında Kırgızistan’dan gelen talebe kardeşlerimiz ile ikinci hafta Osmanlı İmparatorluğu’nun batıya açılan kapısı Edirne ertesi gün de tarihimizin en şanlı mücadelelerinden birini verdiğimiz şühedalar şehri Çanakkale’mizi gezdik.

İlk hafta ki gibi Cuma vaktine yakın ilk durağımız Edirne'de idik. Mimar Sinan’ın ustalık eseri Selimiye Camii’nin avlusunda öğlenin kavurucu sıcağından korunurken kulağımız da minberde, billur sesli imamın vaazını dinliyorduk. Cuma namazını eda ettikten sonra camiinin çarşısını gezip Edirne’nin güzel kokulu sabunları, Selimiye Camii işlemeli seccade ve havluları son olarak da Kavala kurabiyeleri ve badem ezmeleriyle heybemizi doldurup, Eski Camii’nin yolu tuttuk. İçimizi maneviyat ile dolduran büyük hatlara hayranlıkla bakıyorken bir yandan da Hacı Bayram Veli’nin makamını ve Hızır(A.S)’ın namaz kıldığına inanılan yeri görüp, dualarımızı edip bir sonra ki ziyaretgahımız olan Üç Şerefeli Camii’ye doğru yola koyulduk. Üç Şerefeli Camii’nin yapılış hikayesini özelliklerini öğrenip gördükten sonra rotamızı II. Bayezid’in yaptırdığı şu anda müze olarak kullanılan külliyeye doğru çevirdik. Döneminde Avrupa’daki örneklerine kıyasla zihin hastalıkları konusunda zirveye ulaşmış olan II. Bayezid Külliyesi Şifahanesi, Medresesi, camiisi ve icraatleri ile sadece Edirne’nin değil tüm dünyanın en önde gelen sağlık merkezi olmuştur. Buranın ardından kanının son damlasına kadar savunduğu Edirne ile özdeşleşen Şükrü Paşa’mızı ve de müdafaa gerçekleştirilen tabyaları gezip son durağımız olan Lozan Anıtı ve Meriç nehri kenarında akşam yorğunlumuza iyi gelen çaylarımızı yudumlayıp Edirne gezimizi sonlandırdık.
Ertesi gün sabah kahvaltımızın ardından erken vakitte yola çıkarak Çanakkale’ye doğru yola koyulduk. Gelibolu üzerinden Eceabat’a varıp burada rehberimizle buluşup akabinde tarihi yarımadayı gezmeye başladık. İlk olarak Çamburnu Şehitliği ile başladığımız gezimize Kilitbahir, Namazgah Tabyası Şehitliği ve Müzesi, Mecidiye Tabyası, Seyit Onbaşı Anıtı, Havuzlar Şehitliği, Şehitlikler Abidesi, Ertuğrul Tabyası, Yahya Çavuş Anıtı, Mehmetçiğe Saygı Anıtı, 57. Alay Yarbay Hüseyin Şehitliği, Conk Bayırı ziyaret edilerek ecdadımızı ve şehitlerimizi anıp dualar ederek iki günlük gezimizi sonlandırdık. Günebakanlar ve güzel deniz manzarası eşliğinde İstanbul’a dönüşümüzü gerçekleştirdik.
 

Sosyal Alanımız

Sosyal Alanlarımızı Takip Edebilir, Bizden Anında Haberdar Olabilirsiniz

Etkinlik Sitelerimiz

www.millimefkuremektebi.com/

OSMANLI DEVLETİ’NDE NÜFUS YAZIMLARI

Osmanlı’da Nüfus Yazımları İstanbul Türk Ocağı'nın geleneksel Cuma Sohbetleri'nde 30 Mart 2018 ta

Kültür ve Turizm Bakanımız Numan Kurtulmuş Ocağımızı Ziyaret Etti

Sultan 2. Mahmut Türbesinin yenilenmesi çalışmalarını yerinde görmek amacı ile Turizm ve Lüktür Baka

Vali Hüseyin Avni Mutlu İstanbul Türk Ocağını Ziyaret Etti

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu 24 Mart pazartesi günü İstanbul Türk Ocağını ziyaret etti. İlk ol