Sempozyumlar

Yesevi Sempozyumuna Davet

21 Eylül 2016

Türk-İslam dünyasına damgasını vuran şahsiyetlerden biri olan Hoca Ahmed Yesevî, Unesco tarafından 2016 yılında anılacak önemli kişi olarak seçilmiştir. Hoca Ahmed Yesevî , sadece hayat hikâyesi ile değil çağının Türk ve İslam topluluklarının meselelerine getirdiği açıklamalarıyla günümüzde de hak edecek bir saygınlık kazanmıştır. Onun fikirleri 19. ve 20. yüzyılda her yönüyle arayış içinde olan kendi medeniyetine nefes ve soluk alacak istikametler çizmede faydalı olmuştur.

Devamını Oku

Hamdullah Suphi Tanrıöveri Anıyoruz

06 Haziran 2016

"Milli Hatip" , "Cumhuriyet Hatibi" olarak da bilinen millietvekilliği, Milli Eğitim Bakanlığı, aralıklarla 34 yıl Türk Ocakları Umumi Reisliği yapmış büyük dava ve hizmet insanı "Hamdullah Suphi Tanrıöver"i anıyoruz. 10 Haziran Cuma günü Fatih Merkez Efendi Mezarlığı'nda bulunan mezarı başında anma ile başlayıp akabinde ocağımız konferans salonunda panel ve mevlid ile devam edecek olan etkinliğimize teşriflerinizi saygı ile rica ederiz.

Devamını Oku

Öğrenci Şölenimiz

31 Mayıs 2016

Türk Ocakları İstanbul Şubesi ve AvrasyaBir Vakfı tarafından üniversite hayatına Türkiye’de devam eden Türkiye misafiri öğrencilere yönelik YTB,İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Fatih Belediyesi'nin desteğiyle hazırladığımız 16. Türk Dünyası ve Uluslararası Öğrenciler Şöleni 28 Mayıs 2016 Cumartesi günü 20'yi aşkın ülke ve 200’ü bulan öğrencilerin katılımıyla Sultanahmet Meydanı'nda  gerçekleşti. “Folklor, ses-müzik ve bilgi” gibi dallarda Türkçe olarak gerçekleşen yarışmalar sayesinde hem kendi aralarında hem de kendi ülkeleri ile Türkiye arasında olan kültürel yakınları sergilediler.  Eski milletvekili ve AvrasyaBir Vakfı mensubu Yalçın KOÇAK ve başkanımız Dr. Cezmi BAYRAM’ın açılış konuşmalarıyla başlayan şölenmiz Anadolu Folk Halk Oyunları gurubunun gösterisiyle devam etti. Ardından müzik yarışmasıyla devam eden şölenimizde 3.Irak Türkmenleri, 2. Kosova, 1. Kırım oldu Jüri Özel Ödülü Endonezya’ya verildi. Öğleden sonra ki kısıma folklor yarışmasıyla başladık. 3. Kazakistan, 2. Irak Türkmenleri, 1. Endonezya oldu Jüri Özel Ödülü Suriye Türkmenleri’ne verildi. Folklor Yarışması’ndan sonra Tunus adına yarışmağa katılan Hamdi, Afganistan adına yarışmağa katılan Berna ve Kırgızistan adına yarışmağa katılan İslam okudukları şarkı ve şiirleriyle şölenimize renk kattı. Son ana kadar çekişmeli geçen  Bilgi Yarışması’nda 3. Kırgızistan, 2.’lik ve 1.’lik Suriye Türkmenleri ile Irak Türkmenleri arasında paylaştırıldı. Yarışmalardan sonra tüm katılımcı arkadaşlarımız ve izleyecilerimizle beraber çektiğimiz halaylar ve oynadığımız oyunlarla şölenimiz son buldu

Devamını Oku

Öğrenci Şöleni

20 Mayıs 2016

Türk Ocakları İstanbul Şubesi ve AvrasyaBir Vakfı tarafından üniversite hayatına Türkiye’de devam eden Türkiye misafiri öğrencilere yönelik YTB,İ.B.B ve Fatih Belediyesi'nin desteğiyle hazırladığımız 16. Türk Dünyası ve Uluslararası Öğrenciler Şöleni 28 Mayıs 2016 Cumartesi günü olacak olup saat 10:00'da Sultanahmet Meydanı'nda başlayacaktır. 20'yi aşkın katılımcı ülkenin öğrencileri, “Folklor, ses-müzik ve bilgi” gibi dallarda Türkçe olarak gerçekleşen yarışmalar sayesinde hem kendi aralarında hem de kendi ülkeleri ile Türkiye arasında olan kültürel yakınları sergileyecek ve tanışıklıklara vesile olacaklardır. Sizleri bu güzel günde çoşkuyu, heyecanı, sevinci, mutluluğu, dostluğu paylaşmağa davet ediyoruz.

Devamını Oku

SYKES – PİCOT NUN YÜZÜNCÜ YILINDA TÜRKİYE VE ORTADOĞU

05 Mayıs 2016

 

 

SYKES – PİCOT’NUN YÜZÜNCÜ YILINDA

TÜRKİYE VE ORTADOĞU

ULUSLARARASI SEMPOZYUMU

12-13Mayıs 2016/ İstanbul

 

12 MAYIS 2016

 

AÇILIŞ KONUŞMALARI                                                                       (10:00-11:30)

Sempozyum Başkanı Prof. Dr. Cezmi ERASLAN

İstanbul Türk Ocağı Başkanı Dr. Cezmi BAYRAM

İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut AK

Suriye Türkmen Meclisi Başkanı   Abdurrahman MUSTAFA

Irak Türkmen Cephesi Başkanı      Erşad Salihi

Devamını Oku

Sosyal Alanımız

Sosyal Alanlarımızı Takip Edebilir, Bizden Anında Haberdar Olabilirsiniz

Etkinlik Sitelerimiz

www.millimefkuremektebi.com/

8 Mart Konserimize Bekleriz (Canlı Yayın)

Saygıdeğer Hanımefendiler ve Beyefendiler, Türk Ocakları İstanbul Şubesi’nce 8 Mart Dünya Kadınlar G

TÜRKİYE’nin SANAYİLEŞMESİ KAYSERİ ÖRNEĞİ

Konuşmacı Prof. Dr. Mehmet Şahin.

ABD’nin Türk Devleti’ni Tehdit Etmesi Kabul Edilemez

15 Temmuz darbe girişiminden sonra casusluk ve terör örgütlerine yardım suçlamasıyla tutuklanan Amer

İstanbul Türk Ocaklı Gençler Abide Şahsiyetleri Ele Almaya Devam Ediyor

   İstanbul Türk Ocaklı gençlerce, 100 yılın Türk fikir ve kültür hayatına damgasını vurmuş isimleri

Üniversiteler ve Terör Konferansı

Türk Ocakları İstanbul Şubesi Gençlik Kolu tarafından 20 Şubat 2016 tarihinde, 1 yıl önce Ege Üniver

Başımız Sağolsun!

Hakkari'de hain terör örgütü ile çıkan çatışmada şehit düşen asker ve korucularımıza Allah'tan rahme

Irk, etnisite, millet hangisi Türk? - 8 Aralık 2013 Star Gazetesi Açık Görüş

                         ŞERDEN HAYIR DOĞAR MI?                                                    

"Ocağımıza Teşekkür"

" SayınDr. Cezmi BayramTürkocağı İstanbul Şubesi Reisiİstanbul, 15.07.2013Değerli Başkanım,10-14 Te