Üniversiteler ve Terör Konferansı

22 Şubat 2016

Türk Ocakları İstanbul Şubesi Gençlik Kolu tarafından 20 Şubat 2016 tarihinde, 1 yıl önce Ege Üniversitesi’nde şehit edilen Fırat Yılmaz ÇAKIROĞLU anısına “Üniversiteler Terör” konulu program tertip edildi. Katılımın yoğun olduğu program yapılan saygı duruşu ve akabinde okunan İstiklal Marşı ile başladı. Yoğun programlarından dolayı düzenlenen programa katılamayan TBMM Başkanı İsmail KAHRAMAN’ın telgrafı okundu. CHP İstanbul milletvekilleri Mehmet Akif HAMZAÇEBİ ve Ali ŞEKER programın başarılı geçmesi temennisi ile katılımcılara selamlarını ilettiler. 
Program Beyazıt Camii müezzini Abdullah YILMAZ’ın Kur’an tilavetinin ardından Türk Ocakları İstanbul Şubesi Gençlik Kolu Başkanı Nuhcan ÖZBEK’in açılış konuşması ile devam etti. Konuşmasında Fırat Kardeşimizin son şehidimiz olması, yeni Fıratların toprağa düşmemesi için yetkililerin gerekli önlemleri alması ve Türk gençliğinin Fırat ÇAKIROĞLU ve bütün şehitlerimize sahip çıkacak ve unutturmayacak bilinçte olması temennisi ile bu programı tertip ettiklerini ifade etti. 
Program Yeniçağ Gazetesi yazarı Batuhan ÇOLAK’ın “Üniversitelerde Terör” konulu sunumu ile devam etti. Dinleyicilerin ilgisini çeken bu sunumda ÇOLAK birçok üniversitede yaşanan terör olaylarında örnekler verdi. Bu olaylarda yetkililerin ihmallerinden ve üniversitelerdeki güvenlik açıklarından bahseden ÇOLAK olayların yargı sürecinde terör davaları olmaktan çıkarılıp adi bir suç gibi yargılama yapıldığını ifade etti. Batuhan ÇOLAK’ın ardından söz alan Avukat Önder Baran TUNÇ üniversitelerde yaşanan terör olaylarını sahip olunan haklar kapsamında hukuki boyutları ile ele aldı. 
Programın devamında, üniversitelerde okuyan Türk Ocaklı gençler dinleyicileri kendi üniversitelerindeki durum hakkında bilgilendirdi. İstanbul Üniversitesi öğrencilerinden Alper Kutay Aydın konuşmasında ülkemizdeki birçok terör örgütünün kurucularının ve yönetici kadrolarının bir dönem İstanbul Üniversitende öğrenci olduklarını vurgulayarak İstanbul Üniversitesinin mevcut durumundan bahsetti. Marmara Üniversitesi öğrencisi olan Ebru ERMAN yaptığı sunumla Marmara Üniversitesindeki terör olaylarından bahsetti. Marmara Üniversitesindeki terörist grupların yapılanmasından ve okulun çeşitli yerleşkelerinde çıkarttıkları olaylardan söz etti. Yıldız Teknik Üniversitesi öğrencisi Selcen Nur GÜLAÇAR, üniversitede Milliyetçi öğrencilere yönelik yapılan saldırılardan bahsetti. Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi Yasin TÜZÜN konuşmasında geçtiğimiz yıl terör örgütünün kuruluş yıl dönümünde üniversite konferans salonunda yapılan kutlamalardan bahsederek üniversite yönetiminin yaptırımlarının geçici ve göstermelik olduğunu söyledi. Yapılan bu olayların öğrenci kulüpleri vasıtası ve bazı akademisyenlerin desteği ile düzenlendiğini vurgulayarak konuşmasını tamamladı.
Türk Ocaklı gençlerin konuşmalarını tamamlamasının ardından tekrar söz alan Batuhan ÇOLAK bu konuşmalar çerçevesinde bir değerlendirme konuşması yaptı. Çeşitli sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin de katıldığı yoğun bir katılımcı kitlesi ile gerçekleştirilen “Üniversitelerde Terör” programı tüm şehitlerimizin hayrına yapılan ikramın ardından sona erdi.

Sosyal Alanımız

Sosyal Alanlarımızı Takip Edebilir, Bizden Anında Haberdar Olabilirsiniz

Etkinlik Sitelerimiz

www.millimefkuremektebi.com/

Cemil Meriç - Türk Düşüncesinin Vicdanı

Türk Ocakları İstanbul şubesi 26 Aralık 2016 Pazartesi akşamı doğumunun 100. Yılı olması münasebe

Gaspıralı Sempozyumu Programı - Bitti

PROGRAM 15Ekim 2014 (Çarşamba)   Açılış:İstanbul Üniversitesi Cemil Bilsel Konferans Salonu/10:00

ÖNEMLİ DURUYU VE HATIRLATMA

Etkinliğimizin yeri FATİH KÜLTÜR MERKEZİ olarak değişmiştir. İBB Kültür Daire Başkanlığı-Kültüre

İstanbul Valisi Sn.Vasip Şahin'i Makamında Ziyaret Ettik.

İstanbul Türk Ocağı Yönetim Kurulu olarak İstanbul Valisi Sn.Vasip Şahin'i makamında ziyaret ettik

DOĞUMUNUN 150. YILINDA TÜRK DÜNYASININ GÖRKEMLİ İÇTİMAȊ SİYÂSȊ HADİMİ AHMET AĞAOĞLU SEMPOZYUMU

Türkiye ve Azerbaycan arasındaki köprü şahsiyetlerden,  Türkiye ve Azerbaycan fikir ve siyaset hayat

Tanıtım Toplantısı

Türk Ocakları İstanbul Şubesi Prof. Dr. Süleyman Hayri Bolay’ın editörlüğünü yaptığı "Tanzimattan

100. Yıl Sohbetleri Erken Cumhuriyet döneminde Kimlik Meselesi ve Antropoloji

100. Yıl Sohbetleri Erken Cumhuriyet döneminde Kimlik Meselesi ve Antropoloji   Prof. Dr. Zafer To