Neden Sorumsuzluk Yaygın - Yrd. Doç. Dr. Songül Demir

26 Ocak 2014

NEDEN SORUMSUZLUK YAYGIN

İstanbul Türk Ocağı 100. Yıl Sohbetleri  kapsamında   03  Aralık Cuma günü saat 18.00 “ Neden Sorumsuzluk Yaygın”  konulu bir panel  düzenlendi.

 İstanbul Türk Ocağı konferans salonunda gerçekleştirilen panel , İstanbul  Türk Ocağı  Başkanı Dr. Cezmi Bayram’ın açılış konuşmasıyla başladı.

Panelde söz alan Yrd. Doç. Dr. Songül Demir , sorumluluk kavramının dikkat çekmesi  için başlığı olumsuzlaştırdıklarını  belirterek , ‘’ İnsanı  nasıl tanımladığımız, sorumluluğunda anlamını belirler.” dedi. Sorumluluk kavramının , öncelikle “ özgürlük” ve “ ahlaki kurallar” çerçevesinde incelenmesi gerektiğini  vurgulayarak , ‘’ Sorumluluk olabilmesi için bir fiil ortaya konmalıdır. Burada önemli olan amaçtır. Yaptığımız ve yapacağımız fiillerin ana noktası ,  onlara kattığımız amaçlardır.” dedi.

Demir ,  “ Bireysel  performansımız , yaşadığımız kültür çevresiyle doğrudan ilişkilidir.” diyerek konuşmasını şöyle  tamamladı : “ Birey yaptığından  ve yapmadığından sorumludur. Sorumluluk , bizim nasıl bir insan olduğumuzla  ilgilidir. İnsanı nasıl tanımlıyorsak , o doğrultuda insanı sorumlu tutarız.”

Sorumluluğun , insana mahsus bir duygu olduğunu  işaret eden  Bayram ,  ‘’ Hiç kimse  , kendisini yaptığından sorumlu tutmuyor. Temel ahlaki  tavır içinde olmak , sorumluluk almaktır. ‘’ dedi.

İstanbul Türk Ocağındaki faaliyetlerinden dolayı  Demir ‘e  teşekkürlerini sunan Bayram’ın konuşmasının ardından  panel sona erdi.

 

Sosyal Alanımız

Sosyal Alanlarımızı Takip Edebilir, Bizden Anında Haberdar Olabilirsiniz

Etkinlik Sitelerimiz

www.millimefkuremektebi.com/

Modernleşme Manivelası Olarak Laisizm

Modernleşme Manivelası Olarak Laisizm İhsan Ayal

KAMUDAN İHRAÇLAR HAKKINDA BASIN AÇIKLAMASI

Türk Ocakları olarak 15 Temmuz ihanetine karşı tavrımızı net ve açık bir şekilde ortaya koyduk. B

Gazeteci Ülkü AKGÜNDÜZ "Kayıp Türkler"

   Türk Ocakları İstanbul şubesi olarak, 100. yıl sohbetlerinde bu hafta, Gazeteci Ülkü Akgündüz ile

Gençlik Kolları H.Nihal ATSIZ Anma Toplantısı

Türk Ocağı Gençlik Kolları olarak vefatının 38. sene-i devriyesinde H.Nihal ATSIZ'ı andık. H.Nihal A